یکی از رایج‌ترین سوالاتی که هنگام تصمیم‌گیری و انتخاب نوع چیلر در سیستم تهویه مطبوع هر پروژه بین سازندگان ساختمان، مهندسین مشاور و مجریان تاسیسات پروژه‌ها تکرار می‌شود، انتخاب بین چیلرهای اسکرال و اسکرو است که معمولاً نظرات در این خصوص متفاوت است.

اما واقعیت این است که هر کدام از این انتخاب‌ها مزایا و معایبی دارند و با توجه به مشخصات پروژه ،محل نصب دستگاه، نوع کاربری و حتی ابعاد پروژه لازم است حالت بهینه برای هر پروژه توسط کارشناسان و مهندسین در نظر گرفته شود و مناسبترین سیستم تهویه مطبوع و چیلر برای آن انتخاب گردد.

در واقع هیچ کدام از این دو انتخاب بدون پیش فرض ارجحیتی نسبت به دیگری ندارد! برای بازتر شدن مطلب در ابتدا به طور مختصر راجع به هرکدام از این دو نوع کمپرسور چیلر توضیحاتی ارائه می‌دهیم و در نهایت آن را جمع بندی می کنیم.

چیلر با کمپرسور اسکرال : این نوع چیلر تراکمی فارغ از نوع کندانسور، هوا خنک یا آب خنک بررسی می گردد.

چیلر

کمپرسور های اسکرال عمل تراکم مبرد را توسط دو حلزونی غیرهم محور انجام می‌دهند و عملکرد آنها به این صورت است که گاز وارد این حلزون شده و با چرخش این حلزونی (به دلیل غیر هم محور بودن) باعث متراکم شدن گاز مبّرد بین جداره ها می شود و در نهایت گاز مبّرد متراکم شده از مرکز آن حلزونی‌ها خارج می شود.

این کمپرسورها صدای کمتری دارند و جریان عبوری گاز در آنها برخلاف کمپرسورهای پیستونی به صورت پیوسته می‌باشد. همچنین این کمپرسورها قیمت مناسب تری داشته ولی در ابعاد کوچک تولید می‌شوند. چیلرهای اسکرال از حداقل ظرفیت که معمولاً دو تن تبرید می باشد ساخته می‌شوند و معمولاً تا ظرفیت‌های ۱۵۰ تن نیز کاربرد دارند. راندمان بالا در بار کامل از مزایای این کمپرسورها می باشد البته مشکلاتی مانند غیر قابل تعمیر بودن و تک مرحله ای بودن از معایب این کمپرسور است .

برای ساخت این نوع چیلرها سازندگان از تعداد بیشتری کمپرسور استفاده می‌کنند تا به این وسیله بتوانند عملاً کنترل بهتری در ظرفیت داشته باشند. این امر باعث بیشتر شدن تعداد قطعات برودتی و الکتریکی خواهد شد اما چون سایر قطعات کوچک تر است در نهایت در قیمت تمام شده تاثیر بسزایی ندارد.

 

چیلر با کمپرسور اسکرو:

کمپرسور اسکرو در مقایسه با اسکرال صنعتی تر می باشد ابعاد و ظرفیت بالاتری دارد و قابلیت تعمیر دارد. همچنین قیمت این کمپرسورها نیز بالاتر است. اساس کار این کمپرسور با استفاده از یک یا چند مارپیچ می باشد که حجم بین دنده های آنها از ابتدا تا انتها کاهش پیدا می‌کند و در نهایت با ورود گاز مبّرد کم فشار و چرخش مارپیچ و حرکت آن به مرور متراکم شده و در نهایت ماده مبّرد به‌صورت گاز متراکم از انتهای آن خارج می‌شود.

 

در این کمپرسورها نیز جریان گاز پیوسته است اما صدای تولیدی آن بیشتر است از مزیت های بسیار خوب این کمپرسور امکان کنترل ظرفیت غیر پله ای است که این امرتوسط تغییر محل ورود گاز به مارپیچ طی یک فرآیند پیچیده مهیا می‌شود.

 چیلر

این چیلرها معمولاً از ظرفیت 30تن تا ظرفیت‌های در حدود ۵00 تبرید تولید می گردند راندمان بار کامل این کمپرسورها تقریباً در حدود اسکرال ها و مقداری کمتر از آنها است اما دربارهای جزئی بین ۵۰ تا ۷۰ درصد راندمان بالایی دارند که به این مطلب مهم کمتر توجه شده است.

حال به انتخاب بین این دو نوع چیلر می پردازیم.

یکی از راه های انتخاب بین این دو، ظرفیت دستگاه است . اگر تناژ چیلر تراکمی مورد نظر ما کمتر از ۶۰ تن تبرید باشد قطعا انتخاب ما چیلر با کمپرسور اسکرال است و همچنین اگر ظرفیت چیلر بالاتر از ۱۵۰ تن مورد نیاز باشد، قطعاً چیلر اسکرو گزینه بهتری خواهد بود مگر در شرایط طراحی خاص .

پس بیشترین بررسی مربوط به ظرفیت های بین ۶۰ تا ۱۵۰ تن می باشد که طیف گسترده ای از ساختمانها را شامل میشود که با توجه به دسته بندی ساختمان‌ها به روش زیر میتوان تاحدودی انتخاب بهتری داشته باشیم.

مجتمع‌های مسکونی باتعداد واحدهای زیاد کم متراژ(اقتصادی):

گزینه پیشنهادی چیلر اسکرو می باشد زیرا دراین ساختمان‌ها امکان قرار گفتن چیلر دربار جزئی بسیار محتمل است همچنین ساختمان مسکونی استفاده ۲۴ ساعته دارند همانطور که می دانیم در ساعت های شبانه به دلیل کم شدن دمای محیط کمپرسور از حالت بار کامل خارج شده که این امر افزایش راندمان را در چیلرهای اسکرو به ارمغان خواهد آورد.

ساختمان مراکز تجاری وتفریحی:

در مراکز تجاری و تفریحی معمولاً به دلیل کارکرد ساعتی کمتر از ساختمان‌های مسکونی ودرگیر بودن همزمان کل فضا در تابستان‌ها با هوای گرم، نیاز به بار جزئی کمتر دیده میشود.

همچنین صدای تولیدی کمپرسور چیلر در موتورخانه مجتمع تجاری و تفریحی چندان اهمیتی ندارد پس در چنین پروژه‌هایی تفاوت چندانی بین اسکرال و اسکرو نیست و با توجه به کمتر بودن قیمت و صدای کمپرسور اسکرال، محل نصب و بودجه خریدار، تصمیم گیری با شماست.

ساختمانهای اداری:

انتخاب نوع چیلر برای ساختمان‌های اداری نیز مشابه مراکز تجاری است و بار جزئی و اختلاف توان در ساعت‌های مختلف کمتر است و استفاده به صورت چند ساعت در روز است و باز هم تصمیم گیری با توجه به بودجه و اهمیت صدا و ارتعاش دستگاه با کارشناس محترم پروژه خواهد بود.

مراکز اقامتی و هتل‌ها:

در مراکز اقامتی و هتل ها با توجه به اینکه در همه روزها تمام استفاده کننده ها ممکن است در حال استفاده از سیستم تهویه مطبوع نباشند کار کرد با بارجزئی بسیار زیاد است در این شرایط چیلر اسکرو بسیار مناسب است اما از طرفی با توجه به صدای تولیدی و حساسیت این اماکن به سکوت و آرامش و نیز باتوجه به محل قرارگیری موتورخانه مرکزی و نصب چیلر، هزینه عایق کاری و زیربنای کل ساختمان، بودجه کارفرما و دیگر شرایط پروژه انتخاب بهینه به‌عهده شما کارشناس گرامی خواهد بود.

به‌طورکلی در ظرفیت‌های کمتراز 100 تن چیلر اسکرال پیشنهاد می‌شود اما با تعداد کمپرسور بالاتر و مدار مستقل برودتی برای هر کمپرسور (به‌صورت جداگانه).

ساختمان های مسکونی کم واحد با متراژ بالا (لوکس):

برای این ساختمانها به دلیل اهمیت کارکرد کم صدا و افزایش سطح آسایش و کم اهمیتر بودن هزینه های مصرفی چیلر اسکرال گزینه مناسبی است.

در نهایت لازم به یادآوری است که در چیلر ها (هم اسکرال و هم اسکرو) استفاده از حداقل دو کمپرسور و دو مدار جداگانه با ظرفیت حدود 60 تا 70 درصد از کل بار برودتی پروژه برای داشتن سیستم رزرو مطمئن و قابل اتکاء (درصورت خرابی های احتمالی) حائز اهمیت بوده و کارشناسان و مشاوران محترم پروژه‌ها باید در زمان طراحی سیستم به آن توجه نمایند.

 

                                                  

                            

                                    

واحد مهندسی دماتجهیز