دیگهای آب گرم  و یا دیگهای شوفاژ چدنی یکی ازمهمترین اجزای موتورخانه و سیستم گرمایش مرکزی ساختمان به شمار می روند زیرا این دیگ ها اصلی ترین بخش تاسیسات موتورخانه محسوب می شوند که گرمایش نقاط مختلف ساختمان را تامین می کنند، دیگ ها بر اساس جنس بدنه از انواع مختلفی تشکیل شده اند و به دو نوع دیگ های چدنی (بویلر چدنی) و دیگ های فولادی دسته بندی می شوند.

دیگ شوفاژ چدنی چیست؟

دیگ شوفاژ چدنی از متداولترین انواع دیگهای آب گرم است که حرارت ناشی از سوختن ماده سوختی در مشعل، درجه حرارت سیال داخل آن، آب را بالا می برد. دیگهای چدنی بصورت پره پره ساخته و مونتاژ می شوند و ظرفیت حرارتی دیگ با افزایش تعداد پره های آن قابل افزایش است. جنس چدن دیگ شوفاژ چدنی آتشخوار است و در مقابل اکسید شدن و رطوبت مقاوم است.

از آنجا که دیگ های چدنی و فولادی دارای کاربردها و مزایای مخصوص به خود هستند از جمله دغدغه افراد هنگام خرید دیگ های چدنی و فولادی بازدهی گرمایش بالا و تحمل فشار کاری زیاد است.

در تولید دیگهای چدنی از چدن خاکستری استفاده می شود و در ظرفیت های مختلف و به صورت پره ای و به روش ریخته گری تولید می شوند. تعداد پره های دیگ های چدنی با توجه به ظرفیت حرارتی مورد نیاز آنها تعیین می شود و هر چه ظرفیت بالاتری نیاز باشد از تعداد پره های بیشتری در این دیگها استفاده می شود.

دیگهای چدنی بر حسب ظرفیت از تعدادی پره وسط و یک پره جلو، یک پره عقب تشکیل می شوند و این پره ها به وسیله بوش به یکدیگر متصل می شوند. بین پره های انتهایی و پره های وسطی تفاوت وجود دارد در حالی که تمامی پره های وسط یکسان هستند.

دیگ شوفاژ چدنی

دیگ فولادی چیست؟

دیگ فولادی از ورق های فولادی و با توجه به ظرفیت گرمایی مورد نیاز مصرف کننده ساخته می شود و بر اساس ظرفیت و فشار کار، صرف نظر از ابعاد آنها دسته بندی می شود. این دیگها در دو نوع موجود می باشند:

 آب در لوله (واتر تیوب): در این مدل به جای آتش، آب داخل لوله ها چرخش دارد.  

آتش در لوله (فایر تیوب): در این مدل حرارت و گازهای ناشی از احتراق ماده  اشتعال از داخل لوله ها عبور می کنند.

مزایا و معایب دیگ های چدنی

دیگ های چدنی استفاده های زیادی در تاسیسات خانگی دارند و دارای مزایای زیر می باشند:

 • مقاوم در برابر زنگ زدگی و خوردگی
 • حمل و نقل آسان پره های دیگ به دلیل قابلیت حمل و نقل آسان،قابل تغییر بودن ظرفیت حرارتی با افزایش و یا کاهش تعداد پره ها
 • تعویض پره های معیوب و شکسته در صورت شکسته شدن یا سوراخ شدن در اثر حرارت
 • ارزان بودن پره ها
 • دیگهای چدنی در ابعاد کوچک موجود هستند و در موتورخانه فضای کمی را اشغال می کنند.
 • متغییر بودن ظرفیت حرارتی با تغییر پره ها

معایب دیگ های چدنی

یکی از مشکلاتی که در دیگ های چدنی به وجود می آید ترک برداشتن جداره پره های دیگ چدنی موتورخانه است که در اثر فشار زیاد سیستم، تنش های حرارتی، ایجاد رسوب روی سطح داخلی پره ها ایجاد می شود.

استفاده از دیگ های چدنی در مکان های با اختلاف دمای رفت و برگشت زیاد، همچنین مناطق با زمستانهای سرد توصیه نمی شود زیرا از نظر دمای کاری و فشار دارای محدودیت هستند. این دیگها بر اثر تنش های حرارتی که بر اثر آب برگشتی نسبتا سرد بر روی پره ها ایجاد می شود دچار ترک خوردگی می شود اما در دیگ های نسل جدید با بکارگیری تکنولوژی اکواستریم بسیاری از این مشکلات برطرف شده است.

از دیگ نقاط ضعفی که در مورد دیگهای چدنی وجود دارد می توان به مقاومت پایین آنها در برابر برخورد مستقیم شعله اشاره کرد، همچنین در صورتیکه در داخل دیگ آبی نباشد و مشعل بیش از 5 دقیقه روشن بماند موجب معیوب شدن پره خواهد شد و پره باید تعویض شود.

تفاوت دیگ چدنی و فولادی     

بر اساس نوع کاربری دیگ می توان تصمیم گرفت که کدامیک مناسب تر هستند.

 • دیگهای فولادی دارای استاندارد، نسبت به دیگهای چدنی دارای طول عمر بالاتری هستند.
 • دیگهای چدنی برای ساختمانهای کوچک با سیستمهای حرارتی با ظرفیت و فشاری کاری پایین مناسب هستند. برای ساختمانهای چندین طبقه با سیستم حرارتی ظرفیت و فشار کاری بالا دیگهای فولادی بهترین انتخاب هستند.
 • اکثر مدلهای دیگهای فولادی راندمان بالاتری نسبت به دیگهای چدنی دارند ولی مدلهای سوپر سه پاس راندمان بسیار بالایی دارند. همچنین دیگهای فولادی نسبت به دیگهای چدنی طول عمر بسیار بالاتری دارند. دیگهای چدنی میزان رسوب گیری بالاتری نسبت به دیگهای فولادی دارند به همین دلیل بعد از مدتی راندمان آنها نسبت به حالت اولیه سریع کاهش می یابد و میزان شکنندگی آن افزایش می یابد.

کاربرد دیگهای چدنی

از آنجا که دیگهای چدنی برای فشارهای پایین و حداکثر 5 بار کاربرد دارند، بیشترین استفاده آنها در شوفاژخانه ها، برجها، استخرها و اماکنی است که نیاز به آب گرم دارند. دیگهای چدنی برای مناطق سردسیر چندان مناسب نیستند زیرا اختلاف دمای آب ممکن است موجب ترک خوردن پره ها شود.

نکات مهم در مونتاژ دیگ شوفاژ چدنی

یکی از مهمترین مسائل در کارکرد دیگها و مشعل، دودکش آنها می باشد و دودکش ها باید 100 درصد عایق باشند و در صورت ارتفاع زیاد دودکش برای جلوگیری از سرد شدن آن و مخلوط شدن بخار آب با گوگرد که باعث پوسیدگی می شود برای حفظ تعادل دما در بین راه باید یک هیتر قرار داده شود.

دمای دودکش نباید بیشتر از 200 درجه باشد زیرا موجب هدر رفتن انرژی و آلودگی محیط خواهد شد. دمای کمتر از 180 نیز موجب میعان و ایجاد رطوبت در داخل بدنه دودکش خواهد شد که این واکنش باعث ایجاد پوسیدگی در مسیر دودکش خواهد شد.

برندهای معتبر سازنده دیگ های شوفاژ چدنی

 1. شرکت شوفاژکار (دارای گارانتی 10 ساله و خدمات پس از فروش)
 2. شرکت لوله و ماشین سازی (دیگ های چدنی MI3 دارای گارانتی 10 ساله و خدمات پس از فروش)
 3. شرکت ایرفو (دارای گارانتی 14 ساله و خدمات پس از فروش)

دیگ شوفاژ چدنی شوفاژکار

دیگ چدنی شوفاژکار با بیش از 40 سال سابقه از معرفترین برندهای دیگ چدنی آبگرم در ایران می باشد و در ظرفیت و مدلهای مختلف تولید و به بازار عرضه می شود که تنوع در مدلهای آن موجب پوشش تمام نیاز گرمایشی تا ظرفیت 1300000 کیلو کالری خواهد شد.

دیگ چدنی شوفاژکار علاوه بر کیفیت و قیمت مناسب دارای خدمات پس از فروش بسیار خوب و از گارانتی 10 ساله نیز برخوردار می باشد.

معروفترین و پرکاربردترین دیگهای چدنی شوفاژکار به قرار زیر است:          

 • دیگ چدنی شوفاژکار سوپر 400
 • دیگ چدنی شوفاژکار 400( سولار 400)
 • دیگ چدنی شوفاژکار سوپر 300
 • دیگ چدنی شوفاژکار سولار 300
 • دیگ چدنی شوفازکار استار 1300
 • دیگ چدنی شوفاژکار توربو
 • دیگ چدنی شوفاژکار سوپر هیت 1300
 • دیگ چدنی شوفاژکار استار 1300
 • دیگ چدنی شوفاژکار سوپر 200
 • دیگ چدنی شوفاژکار سوپر پلاس 200
 • دیگ چدنی شوفاژکار بویلر 500

نصب و مونتاژ دیگ شوفاژ چدنی

دیگهای چدنی بصورت پره های جدا از هم می باشد که در کارخانه ریخته گری ساخته می شود و  از آنجا که دیگ چدنی در ظرفیت های مختلفی قابل مونتاژ است در مجتمع های مسکونی و تجاری، اداری و ویلا ها مورد استفاده قرار می گیرند.

 • قبل از مونتاژ دیگ حتما پره ها کاملا تمیز شود.
 • دیگ متناسب با زیر بنا و متراژ کل ساختمان، تعداد واحدها و نوع کاربری انتخاب شود.
 • مشعل متناسب با ظرفیت دیگ چدنی انتخاب شود.
 • از سختی گیر استفاده شود.
 • جهت استفاده از حداکثر راندمان دیگ چدنی و یکنواختی توزیع حرارت می بایست لوله رفت (خروج آب) در انتها دیگ در قسمت بالا نصب شود و لوله برگشت (ورود آب به دیگ) در قسمت پائین در جلوی دیگ نصب شود. دیگهای سولار 300، سولار 400، و سوپر 400 این امکان را ندارند. دیگهای توربو 8 الی 15 پره و دیگهای 1300 از 7 الی 20 پره این قابلیت را دارند.
 • جهت جلوگیری از تنشهای حرارتی ناشی از انبساط طولی توصیه می شود سکوی بتنی به ارتفاع حداقل 10 سانتی متر از کف موتورخانه بر اساس وزن دیگ بصورت تراز اجرا گردد.
 • ظرفیت مشعل حداکثر باید مناسب ظرفیت دیگ و یا 20 درصد بالا تر باشد. طول شعله مشعل 4/3 طول دیگ را پوشش دهد و همیشه 4/1 انتهای دیگ خالی از شعله باشد و مشعل دقیقا بصورت افقی در مرکز کوره نصب شود به طوری که اگر شعله مشعل به طرفین یا بالا برخورد کند موجب تشکیل رسوب شده و پس از مدتی به علت عدم چرخش آب، پره ترک می خورد.
 • در زمان مونتاژ و حمل از پرتاپ کردن پره ها خودداری شود زیرا باعث ترک های ریز در جداره های می شود و به مرور زمان باعث نشت آب می گردد.
 • در زمان مونتاژ کلیه پره ها با گل نسوز کاملا درز بندی شود.

قیمت دیگ چدنی شوفاژ

انواع دیگها و بویلر آب گرم شوفاژ که در شوفاژخانه های ساختمان نصب می شوند وظیفه تامین آب گرم تجهیزات گرمایشی مانند فن کوئل زمینی و سقفی، رادیاتورها همچنین تامین آب گرم شستشو و مصرفی، آب گرم استخر را به عهده دارند. دیگهای شوفاژ چدنی به دلیل حمل و نقل آسان، قابل مجزا بودن پره های دیگ، ارزان بودن و قابل تعویض بودن پره های معیوب، قدرت و میزان بهره وری جذب انرژی حرارتی کمتری از دیگهای فولادی دارند به همین جهت از لحاظ قیمت به صرفه تر هستند.