تصفیه آب در نگهداری آکواریوم و پرورش ماهیان زینتی


امروزه نگهداری آکواریوم و پرورش ماهیان زینتی که از آن بعنوان هنر و علم یاد می‌شود، پس از عکاسی یکی از محبوب‌ترین سرگرمی در جهان شناخته می‌شود .سیستم تصفیه آبآکواریوم، قلب یک آکواریوم است . فیلترهای تصفیه آب ذرات جامد اضافی را در آکواریوم به دام انداخته، آلودگی‌های مایع را بی‌خطر کرده و آنها را مجدداً به آکواریوم بازمی‌گردانند. تصفیه آب آکواریوم و کیفیت آن برای سلامت ماهی‌ها یک امر حیاتی می باشد. از طرف دیگر داخل آب لوله کشی مقداری املاح مضر و یا مواد شوینده و....وجود دارد ، به همین دلیل بیشتر افراد در نگهداری آکواریوم از آب تصفیه شده به روش ro استفاده می نمایند تا همیشه شفاف و روشن باشد.

 تصفیه آب در نگهداری آکواریوم و پرورش ماهیان زینتی

انواع فیلترهای تصفیه آب آکواریوم

برای تصفیه آب آکواریوم معمولا از فیلترهای RO ، رزینی، کرین اکتیو و..... استفاده می شود.در هنگام انتخاب هرکدام از این فیلترها باید به نوع ماهی‌ها، محیط آبی (آب شور یا آب شیرین)، حجم آکواریوم و تعداد ماهی‌های آکواریوم توجه نمود. فیلترها می‌توانند هم درون آکواریوم و هم در بیرون آن قرار گیرند. برای بکارگیری فیلترهای خارجی باید از پمپ استفاده شود. تعویض این فیلترها نسبت به فیلترهای داخلی آسانتر می باشد.

بسیاری از افرادی که به طور تخصصی از ماهی های زینتی در منزل یا محل کار نگهداری می کنند، میدانند که آب آکواریوم باید از دستگاه تصفیه آب خانگی RO تامین شود . چرا که در دستگاه تصفیه آب با روش اسمز معکوس کلر ، منشقات، مواد شیمیایی و بسیاری از املاح مضر آب حذف می گردند.

نکته ای که در استفاده از دستگاه تصفیه آب آکواریوم باید رعایت شود این است که از فیلترهای قلیایی کننده استفاده نشود؛ علت آن نیز این است که آب قلیایی برای بعضی ماهی های آکواریوم مناسب نمی باشد.

در دستگاه تصفیه آبی که میخواهیم از آن برای آکواریوم خود استفاده نماییم، میتوانیم از فیلتر UV نیز بهره ببریم . فیلتر آنتی باکتریال یو وی جهت گندزدایی آب مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند آب را از میکروارگانیسم ها نجات دهد .

استفاده از دستگاه تصفیه آب RO برای تمامی ماهی ها اعم از ماهی های تزیینی ، آکواریوم و حتی ماهی های قرمز (ماهی گلی) و همچنین ماهی های خوراکی مناسب است . آب RO باعث شفافیت بیشتر آکواریوم و همچنین خوش رنگ شدن ماهی های درون آب می شود . اگر تخصصی در زمینه نگهداری ماهی آکواریومی داشته باشید، قطعا میدانید با گذشت زمان از تعویض آب آکواریوم به مرور با اضافه شدن آمونیاک حاصل از مدفوع ماهی ها ، رنگ پوست ماهی ها کم شده و از سر حالی آنها کم می شود . با استفاده از آب RO تولید شده توسط دستگاه تصفیه آب ، زمان دوام آب آکواریوم افزایش می یابد.

 

پروتئین اسکیمرها

پروتئین اسکیمرها فیلترهایی هستند که در آکواریوم‌های آب شور استفاده می‌شوند. این فیلترها، پروتئین‌ها و سایر آلودگی‌های آلی را از آکواریوم حذف می‌کنند. پروتئین اسکیمرها سرعت تولید نیترات‌ها را کاهش داده و زمان تعویض آب آکواریوم را افزایش می‌دهند و از تشکیل جلبک جلوگیری می‌ نمایند. این فیلترها، باعث افزایش اکسیژن درون آب آکواریوم می شود. افزایش سطح اکسیژن و کاهش میزان آلودگی به سلامت عمومی موجودات آکواریوم کمک می کند.

انواع دستگاه تصفیه آب شرکت دماتجهیز دارای سیستم فیلتراسیون RO می باشد که مناسب تصفیه آب درون آکورایوم است.

 

 

سایر مقالات :

1- آب معدنی یا دستگاه تصفیه آب

2- مزایا و معایب کلرزنی جهت تصفیه آب آشامیدنی

3- سه باور غلط در خصوص جوشاندن آب بمنظور تصفیه آب

4- نکات مهم درهنگام خرید دستگاه تصفیه آب

5- آلودگی ها و بیماری های آب ناسالم کدامند؟

6- فواید شستن صورت با آب تصفیه شده

7- آشنایی با فیلترهای داخلی دستگاه تصفیه آب

8- روش اسمز معکوس درتصفیه آب مصرفی چیست؟

9-تصفیه آب شهری