پنکه چگونه هوای محیط را خنک می کند؟


زمانی که کمی رطوبت کمتر از 50 درصد در هوای محیط وجود داشته باشد (یا بدن در اثر تعریق مرطوب باشد)، هنگام وزش باد، این رطوبت موجود در سطح پوست تبخیر می­‌شود، یعنی گرمای محیط یا بدن برای تبخیر آب صرف می­‌ گردد و شما احساس خنکی می­‌کنید.پنکه

از طرف دیگر  باد با دورکردن هوای گرم دور و بر شما، هوای خنک‌تر اطراف را جایگزین آن می­‌نماید، در نتیجه دمای هوا کمتر به نظر می­‌رسد، البته برای این که خنکی هوا را حس کنید دمای اطراف باید از دمای بدن کم‌تر باشد، پس در گرمای بالای ۳۷ درجه سانتیگراد، به این روش خنک نخواهید شد!
همان‌طور که گفتیم پنکه سبب ایجاد باد می شود. اما چگونه؟ در حقیقت به کمک پره‌های چرخان پنکه، جریانی از هوا ایجاد می‌شود


  • جابجایی هوا هنگام چرخیدن پره‌

پره‌های چرخــانو جریان هوا، درست مانند دو دوست هستند، آن‌ها با یکدیگر ارتباط نزدیکی دارند. همان‌طور که چرخیـدن پره‌ها، هوا را حرکت می‌دهد (مانند پنکه)

  • جهت حرکت هوا

از طرف دیگر جریان هوا و نیروی باد هم می‌تواند پره‌ها را بچرخاند (مانند فرفره)
اینجاست که می‌توان از نیروی باد استفاده کرد و پره‌هایی را چرخاند، این پدیده در نیروگاه‌های بادی اتفاق می‌افتد و به کمک توربین آن‌ها برق تولید می‌شود. نیروی جنبشی باد پره‌ها را می‌چرخاند، محور چرخش این پره‌ها به یک توربین متصل است که باعث چرخش آن می‌شود و این توربین توسط ژنراتورهای برق، الکتریسیته تولید می نماید
.

پنکه‌ها یا همان فن‌ها کاربردهای زیادی دارند. تفاوت شکل، پهنا، حالت قرارگرفتن و تعداد پره‌ها، آن‌ها را برای استفاده‌های مختلف مناسب می‌سازد.

  • جریان و فشار هوا در قسمت های مختلف جلوی پنکه

فراموش نکنید هر جا یک جسم مکانیکی به نام پره قرار است هوا را جابجا کند، شکل آن اهمیت زیادی پیدا می‌کند. پره‌ها حتماً باید انحناهای مناسبی داشته باشند و با زاویه مناسبی قرار بگیرند. این انحناها هنگام چرخش پره، با ایجاد اختلاف فشار هوا، جریان هوا ایجاد می‌ نمایند.

  • جهت چرخش پره‌ها

چرخش برعکس پره‌ها می‌تواند پنکه را تبدیل به هواکش کند. هواکش بجای اینکه جریان هوا را پراکنده نماید، آن را به درون خود می‌کشد، مثلاً هود آشپزخانه همین کار را می‌کند.

 

 سایر مقالات

1- مقایسه سیستم های تهویه مطبوع مرکزی

2- مقایسه سیستم های تهویه مطبوع مرکزی

3- مزایای استفاده از آبگرمکن خورشیدی

4- چگونگی بهره برداری و احیاء سختی گیر رزینی

5- چگونه لوله یخ زده را باز کنیم؟