هنگام آلودگی هوا باید از چه خوارکی هایی استفاده کنیم؟ 


آشنایی با چندین خوراکی مفید که هنگام آلودگی هوا باید استفاده کنیم، امری مهم در روزهای آلوده کشورمان می باشد.

دستگاه تصفیه هوا

۹خوراکی مفید که هنگام آلودگی هوا باید استفاده کنیم :

1. میوه و سبزیجات تازدستگاه تصفیه هواه

میوه و سبزیجات تازه، دسته‌ای مهم از مواد غذایی محسوب می‌شوند که باید در هنگام آلودگی هوا مورد استفاده قرار گیرند. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در میوه و سبزیجات دارای نقش حیاتی در سلامت ریه‌ها می باشند. سیب در میان انواع میوه‌ها بیشترین تاثیر را بر دستگاه تنفسی داشته و در بهبود فعالیت این ارگان تاثیرگذار است.مصرف نارنگی، پرتغال، انار، سبزیجاتی از قبیل سیر، پیاز، کلم بروکلی و سایر کلم ها، گوجه فرنگی و کاهو نیز توصیه می گردد.

2. انواع فراورده های دریایی و تمام خوراکی های حاوی روی
هنگام آلودگی هوا باید از چه خوراکی هایی استفاده کنیم؟

روی از آن دسته مواد مغذی می باشد که در هوای آلوده موجب کاهش جذب فلزات سنگین شده و از این طریق میزان این ترکیبات زیانبار را در بدن به حداقل می‌رساند. از این رو، متخصصان تغذیه مصرف غذاهایی که این ماده مغذی را در حد بالایی دارند بسیار توصیه می نمایند. این موادغذایی شامل انواع فراورده‌های دریایی، نخود سبز، عدس و جوانه گندم هستند.

3. سبزیجات برگ تیره و دستگاه تصفیه هواخوراکی های حاوی منیزیم

منیزیم نیز به دلیل خواص کاهندگی جذب کادمیوم در روزهایی که هوا آلوده است، بسیار موثر می‌باشد و به این دلیل مصرف انواع سبزیجات با رنگ سبز تیره که از این ماده مغذی غنی هستند بسیار توصیه می‌ گردد. این گروه از مواد غذایی را باید به صورت تازه و خام مصرف نمود.

4. ماهی

مصرف منظم ماههنگام آلودگی هوا باید از چه خوارکی هایی استفاده کنیم؟ی‌های روغنی نظیر ماهی آزاد و سالمون می‌تواند در تقویت و بهبود فعالیت دستگاه تنفسی موثر باشند. مصرف متعادل این گروه از مواد غذایی می‌تواند به خوبی موجب کاهش ابتلا به بیماری‌های ریوی به خصوص در افرادی که در محیطی با هوای آلوده زندگی می‌کنند، گردد.به این ترتیب مصرف ماهی‌های روغنی که سرشار از اسیدهای چرب امگا۳ می باشند، می‌توانند در کاهش تنگی نفس و اثرات زیان بار ترکیبات التهاب آور مفید باشد.

5. شیر و لبنیات

هنگام آلودگی هدستگاه تصفیه هواوا برای کاهش صدمات به دستگاه تنفسی و التهاب دستگاه گوارش ناشی از این آلودگی، باید مصرف شیر و لبنیات را به ۲ دلیل افزایش داد: اولا شیر و لبنیات به دلیل دارا بودن فسفر، منیزم و کلسیم به صورت رقابتی مانع از جذب عناصر فلزی موجود در آلودگی هوا می گردند. ثانیا پروتئین لبنیات می‌تواند در دستگاه گوارش با برخی عناصر فلزی ناشی از آلودگی هوا که از طریق تنفس وارد بدن می شوند ترکیب شده و به دفع آنها از بدن کمک نماید.


 6.
روغن زیتون
هنگام آلودگی هوا باید از چه خوارکی هایی استفاده کنیم؟

روغن زیتون اثرات مضر آلودگی هوا را دفع می‌نماید. ذرات معلق موجود در هوا باعث گرفتگی عروق و آترواسکلروز زودرس می‌شود. عارضه آترواسکلروز بر اثر رسوب پلاک از مواد چربی در دیواره درونی رگ‌های خونی به‌وجود می‌آید.
روغن زیتون حاوی دو آنتی اکسیدان قوی هیدروکسی و اولئوروپین می باشد که در رقیق شدن خون و جلوگیری از لخته موثر هستند. به علاوه روغن زیتون باعث انتشار اکسید نیتریک در داخل عروق و شل شدن دیواره شریان‌ها و بهبود گردش خون می گردد.

7. مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان به ترکیباتی گفته می‌شود که از سلول های بدن در مقابل صدمات جلوگیری نماید. این ترکیبات می‌توانند طبیعی یا مصنوعی باشند.
هنگام آلودگی هوا باید از چه خوارکی هایی استفاده کنیم؟

آنتی اکسیدان‌های اصلی عبارتند از:

· لوتئین: این گروه آنتی اکسیدان در انواع کلم (کلم بروکلی، گل کلم و برگ کلم)، انواع میوه ها، سبزیجات نشاسته‌ای (ذرت، نخود فرنگی) تخم ‌مرغ و سبزیجات برگ دار وجود دارد.

· سلنیوم: یک ماده معدنی موجود در غذاهای گیاهی، تخم‌مرغ، مرغ، گوشت قرمز، حبوبات و ماهی می باشد.

· کاروتنوئیدها: رنگدانه هایی است که باعث رنگ زرد و نارنجی میوه هایی از قبیل هویج، خربزه و سیب زمینی می گردد.

· یکوپن: یک ماده شیمیایی موجود در میوه و سبزیجات قرمز از جمله گوجه فرنگی و هندوانه می باشد.

· ویتامین A : در هویج، سیب زمینی، سبزیجات برگ دار تیره رنگ و زردآلو به وفور وجود دارد.

· ویتامین C: در مرکبات، سیب زمینی، آناناس، کلم بروکلی، اسفناج و انواع توت وجود دارد.

· ویتامین: E آجیل، کره بادام زمینی، جوانه گندم، اسفناج، سویا، ماهی، آوکادو و روغن گیاهی حاوی این ویتامین می باشند.

8. آووکادو، اسفناج و دستگاه تصفیه هوامواد غذایی حاوی ویتامین E

آووکادو، اسفناج و مواد غذایی حاوی ویتامین E مانع از آسیب ناشی از آلودگی هوا به ریه می‌شوند و مصرف روزانه این مواد توصیه می گردد.

9. کلم بروکلی

کلم بروکلی و جوانه آن ذرات معلق و ازن هوا را دفع می‌ نماید، علاوه بر این حاوی یک ترکیب به نام سولفورافان می باشد که دارای خاصیت ضد سرطانی می باشد. مصرف مکرر این مواد غذایی علاوه بر خودداری از تردد‌های غیر ضروری در خارج از منزل در روزهای آلوده به شهروندان توصیه می‌ گردد. امیدواریم این توصیه ها و دانستنی ها درباره این چند خوراکی مفید که هنگام آلودگی هوا باید استفاده نماییم بتواند به سلامت شما کمک کند.

سایر مقالات

فواید دستگاه تصفیه هوا

آلودگی هوا و ضرورت دستگاه تصفیه هوا

انواع فیلتر های موجود در دستگاه تصفیه هوا

دستگاه تصفیه هوا و انواع آن

آیا واقعا دستگاه تصفیه هوا توانایی تصفیه هوا را دارد؟

ویژگی های دستگاه تصفیه هوای خوب ؟

آلودگي هوا 30 برابر خطرناك‌ تر از دود سيگار!

فیلترهای داخلی دستگاه تصفیه هوا خانگی