آلودگی ها و بیماری های آب ناسالم کدامند؟


آلودگی ها و بیماری های آب ناسالم کدامند ؟

هر وقت صحبت از آب آلوده می شود، به دنبال آن، کلمه بیماری نیز به ذهن راه می یابد. آلودگی آب چه به صورت آلودگی بیولوژیک (وجود میکروب های بیماری زا)، چه به صورت آلودگی شیمیایی ( به همراه داشتن عناصر و ترکیبات زیان آور شیمیایی ) و چه به صورت های دیگر، بیماری و اختلالات متعددی از جمله بیماری های میکروبی، ویروسی و انگلی در انسان به وجود می آورد. آشامیدن آب آلوده و همچنین شست وشوی دست ها و بدن و ظروف وهمچنین شنا کردن با آب آلوده نیزمی تواند مشکلات متعددی  مانند زردی , وبا ، حصبه ، اختلالات پوستی و عصبی و حتی سرطان در انسان به وجود آورد.هر کسی می تواند تحت تاثیر قرار گیرد اما نوزادان, کودکان , افراد مسن و مخصوصا افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند بیشتر مستعد هستند که در اثر آلودگی های گوناگون آب بیمار شوند.

انواع آلودگی آب :

  • آلودگی بیولوژیکی:

به دلیل تخلیه مواد آلی در آب و بالا رفتن میزان BOD در فاضلاب، اکسیژن منابع آبی مصرف شده و میکروارگانسیم های بی هوازی در چنین محیطی رشد می نمایند، بنابراین پس از مدتی بوی نامطبوع سولفید هیدروژن، متان و آمونیاک از آن آب به مشام رسیده و رنگ آب نیز به مرور تیره می شود .شاخص اندازه گیری آلودگی بیولوژیکی گروهی از باکتریهایی به نام کالیفرمی یا Ecoli می باشد.(کالیفرمی یک شاخص میکروبی است برای نشان دادن آلودگی در آب)

  • آلودگی شیمیایی :

 بالا رفتن میزان COD به دلیل مصرف بعضی از مواد شیمیایی باعث مصرف اکسیژن محلول در آب و از بین رفتن شرایط متعارف زیستی آبزیان می شود . همچنین تغییرات PH موجب برهم خوردن تعادل اکولوژیک محیط آبی گردیده و فعل و انفعلات شیمیایی را تسریع مینماید . اثرات، افزوده شدن فلزات سنگینی مانند کروم ، نیکل ، سرب و ضایعات رادیواکتیو و... به آب به صورت بارز در موجودات راس هرم غذایی مانند انسان قابل مشاهده است.

  • آلودگی فیزیکی:

ازدیاد مواد معلق باعث افزایش کدورت منابع آبی ودر نتیجه کاهش عبور نور خورشید به اکوسیستم آبی و در نهایت باعث کاهش فعالیتهای هوازی در سطوح پایینی آب میگردد.از طرف دیگر موادی ازقبیل مواد نفتی ،چربی،روغن ومواد رنگی علاوه بر افزایش COD که موجب بالارفتن بار آلودگی ورشد میکروارگانیسمهای بیماریزا در محیطهای آبی می گردد و با ایجاد لایه نازکی بر سطح آب و ایجاد چشم انداز نامطلوب، مانع انجام عملیات فتوسنتز یا همان اکسیژن گیری آبها می شود.

بیماری های ناشی از آلودگی آب عبارتند از :

  1. زردی :
    هر فردی که آب آلوده بنوشد، احتمال دارد به زردیمبتلا شود. این بیماری باعث زرد شدن پوست بدن، صورت، چشم ها و ناخن ها می شود.اگر از آب آلوده برای شست وشوی دست ها و بدن استفاده کنیم، احتمال مبتلا شدن به بیماری هایی از قبیل زردی، خارشپوستی، وباو تبخالوجود دارد. زردی یک بیماری نیست بلکه نشانه ای از یک بیماری زمینه ای است. این عارضهناشی از وجود ماده زرد رنگ صفرابه اسم بیلیروبیندر خونمی باشد. این ماده رنگی زمانی تشکیل می‌شود که گلبولهای پیر قرمز خون بطور طبیعی شکسته و تجزیه می گردند ، اما وقتی برخی از بیماریها ایجاد شوند این ماده رنگی در خون جمع می‌شود و رنگ پوست را زرد می‌کند.بیماری زردی بیشتر بر اثر آلودگی بیولوژیکی یا فیزیکی آب به وجود می آید.

علائم زردی عبارتند از:

- کاهش اشتها

- سردرد

- ضعف شدید بدنی


2.بیماری های چشم :
در صورت نوشیدن آب آلوده یا شستن بدن با آن، مشکلات چشمی از جمله قرمزی چشمها، ورم چشم ها و ورم ملتحمهچشم ظاهر می شوند.یکی از بیماری های چشمی که بر اثر آلودگی آب ممکن است به وجود آید ، آب سیاه چشم است که در آن فشار مایع داخل چشم زیادتر از حد معمول می‌گردد.این بیماری سبب از بین رفتن دید محیطی‌ در نواحی‌ کوچک‌ از میدان‌ دید، سفت‌ شدن‌ کره‌ چشم‌ و... می شود. درمان‌ آب‌ سیاه‌ چشم‌ تا آخر عمر باید ادامه‌ یابد.

3.بیماری های گلو :
آلودگی ها و بیماری های آب ناسالم کدامند؟بر اثر استفاده کردن از آب آلوده بافت اطراف گلو ورم می کند و به تدریج بزرگ تر می شود که باعث به وجود آمدن غدد می شود. این ورم به سمت دست ها و پاها نیز می رود.از دیگر بیماری های گلو بر اثر استفاده کردن از آب آلوده احساس وجود خلط در گلو می باشد. این بیماری باعث می شود که فرد مدام احساس کند که در گلوی خود خلط دارد. درمان این بیماری این است که فرد در طول روز به طور مداوم از آب سالم برای آشامیدن استفاده نماید.(خصوصا از آبی که توسط دستگاه تصفیه آب سالم سازی گردیده است.)

4.حصبه :
حصبه یا تب تیفوئید، یک بیماری عفونی است و در اثر میکروارگانیسمی به ‌نام سالمونلا ایجاد می ‌شود که معمولا از طریق خوراکی وارد بدن می ‌شود.افرادی که از آب‌های آلوده و غیربهداشتی استفاده می‌ کنند، اگر این آب‌ها با فاضلاب مخلوط شده باشد، باعث ابتلای آنها به حصبه خواهد شد.کسانی که به این بیماری ها مبتلا می شوند، معمولا به مدت 2 تا 3 روز تب دارند.

5.بیماری پوستی :
بیماری های پوستی دراثر نوشیدن آب آلوده یا استفاده ازآن برای شست وشو ایجاد می شوند و باعث خشکیوخارش پوست می گردند. بیماری های عفونی پوست شامل: بیماری های قارچی، انگلی، ویروسی و باکتریایی می باشد ، که ممکن است براثر استفاده از آب آلوده به وجود آیند.

6.وبا :
باکتری تحت نام ویبریو کلرا عامل بیماری روده کوچک است که وبا نام دارد.نشانه های وبا شامل دردهای شکمی و سردرد و... می باشد.استفاده از آب آلوده باعث به وجود آمدن این بیماری در افراد می شوند.حتی با خوردن سبزیجاتی که توسط آب آلوده آبیاری شده اند می توان به این بیماری مبتلا شد، و باید توجه نمود که در مناطق پر جمعیت که شرایط بهداشتی خوبی ندارند و منابع آب نیز محدود است,یک فرد آلوده می تواند کل اجتماع را آلوده نماید.

7.هپاتیتA  :
ویروس هپاتیت A باعث به وجود آمدن این بیماری می شود که روی کبد اثر می گذارد.هپاتیت A از طریق استفاده از آب یا غذای آلوده گسترش می یابد.این بیماری به مرور زمان خوب می شود و بیماریی نیست که باعث عفونت مزمن بیماری کبد گردد.نشانه های هپاتیت A تب,تهوع, خستگی,دردهای شکمی, یرقان, از دست دادن وزن و افسردگی هستند.پیشگیری از مبتلا شدن به هپاتیت A از طریق استفاده از آب سالم, دفع مناسب فاضلاب و بهداشت خوب میسر است.

8.تشدید ایدز :
آب آلوده از نظر فنی باعث به وجود آمدن ایدز نمی شود،اما آلودگی آب اثرات بد را تشدید می کند.مردم مبتلا به ایدز دچار نقص سیستم ایمنی هستند که آن ها را برای ابتلا به بیماری های منتقله از طریق آب مستعد ترمی کند.بنابراین بهداشت و بهسازی خوب آب برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های منتقله از طریق آب و جلوگیری از ورود عواملی که آن ها را بیمارتر می کند بسیار مهم است.

به طورکلی آلودگی آب و استفاده از آب آلوده باعث به وجود آمدن مسمومیت و انواع بیماری ها می شود. دستگاه تصفیه آب با استفاده از تکنولوژی های روز و فیلترهای مختلف، تا حد زیادی می تواند جلوی این بیماری ها را بگیرد.

آلودگی ها و بیماری های آب ناسالم کدامند ؟

با اشتراک گذاری مقاله فوق در شبکه های اجتماعی، دوستان خود را از  مطالب مهم آن آگاه سازید.

سایر مقالات :