کولر آبی سلولزی:

 

 1. کولر های آبی سلولزی از جدیدترین سری کولر های آبی به شمار می آیند . عملکرد کولرهای آبی سلولزی دقیقا مشابه مکانیسم عمل کولرهای آبی پوشالی می باشند با این تفاوت که در کولرهای سلولزی از پد سلولزی به جای پوشال استفاده می گردد.کولرهای آبی سلولزی توانایی بیشتری در خنک کردن هوا دارا می باشند . پد سلولزی بدلیل داشتن ساختار یکنواخت دارای سطح تماس بسیار زیاد میان آب و هوا بوده  و توانایی انتقال جریان هوای بهتری را از بیرون به داخل فضای محیط دارا می باشد . همچنین کولرهای آبی سلولزی قادرند تا مقداری از آلودگی های هوا را به خود جذب کرده و از ورود آنها به کانال جلوگیری کند.

  کولر آبی سلولزی
 2.  پد سلولزی در کولرهای آبی سلولزی یا همان واسطه ی سرمایش تبخیری، در سیستم های با راندمان تبخیری بالا مورد استفاده قرار می گیرد . پد سلولزی از ورقه های نازک منظم و موجدار از جنس سلولز با خاصیت رطوبت پذیری زیاد ساخته شده و به هم پیوند خورده اند .پد سلولزی در مقابل تجزیه شدن و فاسد شدن نیز مقاوم می باشند .
  پد سلولزی با جذب آب به خود مرطوب گردیده و هوای گرم و خشک با عبور از پد سلولزی حرارت خود را به آب می دهد تا به طور کامل تبخیر گردیده و بخار آب خالص و بدون آلودگی و در نتیجه هوای خنک و مطبوع را تولید نماید .

 3. لازم به ذکر است برخلاف پوشال های تعبیه شده در کولرهای آبی که به دلیل رطوبت و عدم تابش نور آفتاب به آنها موجب انتقال قارچ و باکتری به داخل محیط اتاق می گردیدند ، پد سلولزی مورد استفاده در کولرهای آبی سلولزی دارای خاصیت ضد قارچی بوده و مانع انتقال قارچ و باکتری ها به داخل محیط اتاق می گردند .

  کولر آبی سلولزی
 4. کولرهای آبی سلولزی نسبت به نمونه هم قدرت خود در کولرهای آبی پوشالی حدودا 30 الی 40 درصد گرانتر می باشند.

 5. استفاده از پد سلولزی در کولرهای آبی موجب بهبود عملکرد در این گونه کولر ها گردیده لذا کولرهای آبی سلولزی  نسبت به کولرهای آبی پوشالی معمولی در مصرف انرژی یک الی دو رتبه بهینه تر گردیده اند .

  سایر مقالات مرتبط :