کولر آبی سلولزی

 1. کولر های آبی سلولزی از جدیدترین سری کولر های آبی به شمار می آیند . عملکرد کولرهای آبی سلولزی دقیقا مشابه مکانیسم عمل کولرهای آبی پوشالی می باشد با این تفاوت که در کولرهای سلولزی از پد سلولزی به جای پوشال استفاده می گردد. کولرهای آبی سلولزی توانایی بیشتری در خنک کردن هوا دارند و پد سلولزی بدلیل داشتن ساختار یکنواخت دارای سطح تماس بسیار زیاد میان آب با هوای عبوری بوده و توانایی انتقال جریان هوای بهتری را از بیرون به داخل فضای محیط دارا می باشد. همچنین کولرهای آبی سلولزی بدلیل پیوستگی سطحی سلولز آنها قادرند مقداری از ذرات معلق و آلودگی های هوا را  جذب کرده و از ورود آنها به کانال هوا و محیط زندگی جلوگیری کنند.

  کولر آبی سلولزی
 2.  پد سلولزی در کولرهای آبی سلولزی یا همان واسطه ی سرمایش تبخیری، در سیستم های با راندمان تبخیری بالا مورد استفاده قرار می گیرد . پد سلولزی از ورقه های نازک منظم و موجدار از جنس سلولز با خاصیت رطوبت پذیری زیاد ساخته شده و به هم پیوند خورده اند .پد سلولزی در مقابل تجزیه شدن و فاسد شدن نیز مقاوم می باشد .
  پد سلولزی با جذب آب به خود مرطوب گردیده و هوای گرم و خشک با عبور از پد سلولزی انرژی گرمایی خود را با سطوح مرطوب پد سلولزی مبادله نموده و از طرف دیگر پد، به صورت هوای خنک خارج می گردد.
 3. لازم به ذکر است برخلاف پوشال های تعبیه شده در کولرهای آبی ، پد سلولزی مورد استفاده در کولرهای آبی سلولزی دارای خاصیت ضد قارچی بوده و مانع انتقال قارچ و باکتری ها به داخل محیط اتاق می گردند .

 4. کولرهای آبی سلولزی نسبت به نمونه هم قدرت خود در کولرهای آبی پوشالی حدودا 30 الی 40 درصد گرانتر می باشند.

  پدسلولزیپد سلولزی 5. استفاده از پد سلولزی در کولرهای آبی موجب بهبود عملکرد در این کولر ها گردیده لذا  کولرهای آبی سلولزی  نسبت به کولرهای آبی پوشالی معمولی در مصرف انرژی یک الی دو رتبه بهینه تر گردیده اند.


  سایر مقالات :