اجزای تشکیل دهنده کولر آبی:

اجزای تشکیل دهنده کولرهای آبی عبارتند از :

 • بدنه و کف کولرآبی
  اتاقک کولر آبی از یک مکعب با یک سقف و یک کف و یک بدنه ثابت و دیواره ها تشکیل گردیده است . بدنه کولر می بایست مستحکم باشد تا در دراز مدت در برابر تغییرات آب و هوایی و ... مقاوم باشد . از طرفی کف کولرآبی  باید با ورق های مرغوب و مناسب عایق شود تا در مقابل خوردگی آب و پوسیدگی و ... سوراخ نشود و عایق بماند.

 

 • دیواره های پوشالی و یا سلولزی
  اتاقک کولر آبی از سه دیواره متحرک که پوشال یا پد سلولزی در آن قرار گرفته و همچنین یک دیواره ثابت که از طریق یک دریچه لبه دار با یک قطعه برزنت به کانال اصلی کولر آبی متصل می باشد، تشکیل گردیده است .

  کولر آبی
 • پمپ آب
   وظیفه مکیدن آب از کف ، وانتقال آن به بالای دیواره های کولر ( محل پوشال ها و یا پد سلولزی) بعهده پمپ آب در کولرهای آبی می باشد .در بعضی از مدل های کولرهای آبی یک محفظه توری شکل بمنظور نگهداری پمپ در داخل محفظه کولر تعبیه گردیده است تا از ورود تکه های پوشال و .... به داخل پمپ جلوگیری نماید.

  پمپ آب
 • موتور
  موتور کولر ها معمولا در  دو سرعت کند و تند قابل تنظیم می باشد . هر چه موتور کولرآبی  با قدرت بیشتری کار کند . مصرف برق آن  نیز بالاتر می باشد .

  کولرآبی
 • تسمه موتور
  بمنظور افزایش طول عمرتسمه موتور،  محلی که تسمه بر روی آن حرکت می نماید را بررسی نمایید تا دارای زائده نباشد زیرا در صورت وجود زائده بر روی محل عبور تسمه ، این امر موجب پاره شدن تسمه موتور می گردد.
  کولرآبی
 •  بلبرینگ و پره های فن
  در صورتی که بلبرینگ ها و محل اتصال مناسب نباشد و یا فن تعبیه شده در کولر آبی به سختی حرکت نماید،درصد  قابل توجهی از قدرت موتور به هدر خواهد رفت ، هرچند که موتور دارای بازدهی بالایی باشد .


  سایر مقالات مرتبط :

   

   1 - چگونگی عملکرد کولر آبی

   2 -  مزایا و معایب کولر های آبی
   3 -
  کولر آبی سلولزی
  4-
  سرویس و نگهداری کولر آبی