چگونگی عملکرد کولر آبی :


 1. کولر های آبی انتخاب مناسبی جهت تامین سرمایش در مناطقی با آب و هوای خشک به حساب می آیند . کولر ها ی آبی علاوه بر تامین سرمایش به لطافت هوای داخل منازل نیز کمک می نمایند . از این رو استفاده از کولر های آبی  در مناطق شمالی و جنوبی کشور زیاد توصیه نمی گردد.
  متوسط توان کولرهای آبی درحدود 600 وات می باشد در صورتی که در کولرهای گازی متوسط توان معادل 2400 وات می باشد .مصرف برق درکولرهای آبیدر مقایسه با کولر ها ی گازی حدود 0.25 مصرف کولرهای گازی را شامل می شود . استفاده از کولر های آبی برای سرمایش ساختمان ها معمول می باشد , زیرا نسبتا ارزانتر و نسبت و به دیگر مدل های  دستگاه های تهویه مطبوع ( کولرهای گازی و ... ) دارای مصرف انرژی کمتری می باشند .
  کولرآبی
 2. در واقع کولر آبی یک جعبه فلزی یا پلاستیکی با کناره های باز بمنظور عبور هوا می باشد .فن سانتریفیوژی که در داخل کولر آبی تعبیه گردیده است توسط موتور الکتریکی و تمسه به چرخش در آمده و موجب حرکت هوا در داخل کولر آبی می گردد .از طرف دیگر پمپ آب تعبیه شده در محفظه کولر آبی بصورت مداوم بمنظور ادامه روند خنک سازی موجب مرطوب کردن پوشال ها ی کولر می گردد . هوا بوسیله فن از طریق روزنه های موجود در کناره های دستگاه و از میان پوشال های مرطوب عبور کرده و حرارت هوا موجب تبخیر آب از روی پوشال ها می گردد. سرمای تولید شده با رطوبت موجود در پوشالهای کولر و آب داخل حوضچه کولر برخورد وبواسطه کانال ها از طریق یک دریچه در سقف و یا دیوار به فضای اتاق منتقل می گردد..در واقع کولرهای آبی از طریق تبخیر آب ،  هوای محیط را خنک می نمایند .

  کولر آبی
 3. از طرف دیگر هزینه اندک نگهداری کولر آبی بواسطه وجود فقط دو قطعه مکانیکی در دستگاه (فن موتور و پمپ آب ) میسر گردیده است . بمرور زمان در صورت نیاز به تعمیرات این قطعات باهزینه اندک توسط مالک به آسانی قابل تعویض و تعمیر می باشد .

   سایر مقالات مرتبط :

   1 - اجزای تشکیل دهنده کولر آبی
  2 -  مزایا و معایب کولر های آبی
  3  -
  کولر آبی سلولزی
  4-
  سرویس و نگهداری کولر آبی