در میان تبلیغات فروش کولرهای گازی شاید این جمله را شنیده اید یا اگر اقدامی برای خرید داشته باشید خواهید شنید که: "برق مصرفی کولرهای گازی اینورتر از کولرهای معمولی کمتر است." یا در حالت بدبینانه "مصرف برق کولرهای گازی­ چندین برابر مصرف برق کولرهای آبی می باشد."

میزان صحت مطالب فوق موضوعی است که در ادامه قصد داریم به تحلیل آن بپردازیم تا واقعیت تاثیر اینورترها را در میزان کاهش هزینه های برق مصرفی هر واحد مشخص نمائیم.

مصرف برق کولر گازی اینورتر

‌مهمترین نکات در انتخاب کولرهای گازی اینورتر و کاهش مصرف برق چیست؟

قبل از خرید کولرهای گازی توجه داشته باشید که دانستن چه نکاتی به انتخاب درست یک کولر گازی متناسب با شرایط شما الزامی است؟

 • همانطور که می دانید دلیل اصلی کاهش میزان مصرف انرژی در کولرهای گازی اینورتر افزایش تدریجی دور موتور (کمپرسور) است، بنابراین بهتر است کولر گازی و اسپلیت هایی را انتخاب نمایید که دارای اینورتر یا سطح مصرف انرژی A یا B می باشند.
 • نکته مهم دیگری که در مورد کولرهای گازی وجود دارد این است که مصرف برق کولرهای گازی با میزان ظرفیت کولرها رابطه مستقیم دارد به این صورت که با بالا رفتن ظرفیت کولرها میزان برق مصرفی آنها نیز بالا می رود.
 • اگر شما در بالاترین طبقه ساختمان سکونت دارید، به دلیل تابش نور خورشید در تابستان و انتقال گرما به واحد زیر سقف، ناگزیر باید به ازاء هر متر مربع از مساحت اتاق یا سالن بین 600 تا 800 بی تی یو (BTU) ظرفیت سرمایشی را در نظر بگیرید اما در صورتی که در طبقات وسط ساختمان ساکن هستید می بایست به ازاء هر متر مربع حدود 400 تا 600 (BTU) ظرفیت سرمایشی را برای کولر گازی و اسپلیت مورد نیاز خود مد نظر قرار دهید. به عنوان مثال: یک هال نشیمن با مساحت 25 متر که در طبقه وسط ساختمان واقع شده است نیاز به یک اسپلیت 12000 BTU با مصرف برق 0.8 KW دارد.
 • در صورتی که از کولر آبی استفاده می کنید و یکی از اتاق های ساختمان به دلیل کانال کشی غیر اصولی و غلط، به اندازه کافی خنک نمی شود می توانید با بستن دریچه کانال همان اتاق، نسبت به نصب یک کولر گازی و یا اسپلیت مناسب در آنجا اقدام نمائید.
 • شاید بارها این جمله را توسط تبلیغات شرکت های وارد کننده کولر گازی اینورتر شنیده اید که کولرهای گازی نسبت به سایر کولرهای گازی کاهش مصرف برق 60 درصدی را خواهند داشت اما صحت این موضوع به اثبات نرسیده است و حتی منطقی هم نمی باشید زیرا در ماههای تیر و مرداد که دمای هوا به 40 درجه میرسد کولر و کمپرسور آن برای تامین دمای دلخواه و مطلوب 24 درجه با حداکثر توان و به طور دائم در حال کار خواهد بود و این پرسش به وجود می آید که واقعا میزان کاهش مصرف برق به دلیل تبدیل برق متناوب شهری به جریان برق DC و استارت آرام دور موتور کمپرسور کولر اینورتر می تواند تا 60 درصد باشد؟
 • اگر کنتور برق واحد ساختمان شما 25 آمپر است مجموع آمپراژ مصرفی کولر گازی و اسپلیت انتخابی شما نباید از 20 آمپر بیشتر باشد. البته این نکته را مد نظر داشته باشید که آمپر ارائه شده در برق مصرفی کولرهای گازی و اسپلیت، آمپر راه انداز و اولیه است و پس از راه اندازی معمولا جریان برق مورد نیاز تا 30 درصد از آمپر راه انداز کمتر خواهد بود.
 • حتما برایتان پیش آمده که بدانید کدام مارک یا برند در انواع موجود بازار مناسب است که انتخاب کنید اما دقیقا نمی توان  گفت که کدام بهتر است زیرا دستگاهها همگی دارای ساختار و قطعات مشابه هستند و براساس اینکه چه ظرفیتی دارند و دارای چند پنل هستند طیف محصولات متفاوت خواهد بود. اما بهترین انتخاب کولرهای گازی یا اسپلیت هایی هستند که خدمات پس از فروش مناسبی را ارائه می دهند و در این زمینه خوشنامتر هستند.

چگونگی نصب کولرهای گازی و تاثیر آن در کاهش مصرف برق

 • همانطور که می دانید هوای خنک اسپلیت ها از پنل داخلی به سمت روبرو جریان دارد بنابراین پنل داخلی باید درست در جایی نصب شود که روبروی محل نشستن شما یا سایر افراد خانواده باشد زیرا طول پرتاب هوای اسپلیت ها بر اساس ظرفیت و مدل بین 5 تا 15 متر می باشد.
 • با توجه به اینکه انباشت هوای گرم در زیر سقف بیشتر است بهتر است پنل داخلی اسپلیت ها پایین تر از سقف نصب شود. بسیاری از نصاب ها پنل داخلی را تنها 10 سانتیمتر از سقف فاصله می دهند اما مناسبترین فاصله نصب پنل داخلی اسپلیت از سقف 40 تا 50 سانتیمتر است تا با اینکار جریان هوای خنک در سطح محیط افزایش یابد.

نکته: در فروشگاه ها، رستوران ها و فضاهایی که ارتفاع سقف آنها تا کف بیش از 2.8 متر می باشد در ارتفاع 2 متری از کف محل مورد نظر نصب پنل داخلی قابل انجام است.

کاهش مصرف برق در کولر گازی

چگونه می توانیم مصرف برق کولر گازی را کاهش دهیم؟

 • در صورتیکه می خواهید با استفاده از کولرهای گازی و اسپلیت هزینه برق مصرفی شما خیلی بالا نباشد و از هوای خنک و مطبوع بهره مند شوید می بایست دمای کولر گازی خود را روی 26 درجه سانتیگراد تنظیم نمائید در اینصورت با وجود روشن بودن فن پنل داخلی که مصرف برق آن فقط بین 15 تا 30 وات است در بیشتر زمانها کمپرسور دستگاه خاموش خواهد بود.   
 • توصیه می شود در صورتی که پنجره های ساختمان شما رو به غرب و یا شرق است جهت جلوگیری از ورود گرما به داخل ساختمان از پنجره های دو جداره یا پوشش های ضد UV روی سطوح پنجره ها استفاده کنید تا با این کار از ورود تششع گرما در تابستان و همچنین تششع سرما در زمستان جلوگیری شود.
 • بهترین انتخاب در پنجره های ساختمان استفاده از پنجره های UPVC با شیشه های آنتی رفلکس و دو جداره است، زیرا این پنجره ها از نفوذ هوای گرم و سرد و حتی صدا و گرد و غبار به داخل ساختمان جلوگیری می کند.
 • استفاده از لامپ های کم مصرف تاثیر به سزایی در کاهش گرمای ساختمان خواهد داشت و موجب کاهش مصرف برق در زمان کارکرد کولر گازی و اسپلیت خواهد شد. بنابراین اگر از لامپ های پر مصرف استفاده می کنید بهتر است در اسرع وقت نسبت به تعویض آنها به لامپهای کم مصرف اقدام نمائید.
 • استفاده از وسائل خانگی همچون اجاق گاز، اتو و دیگر لوازم پرمصرف که موجب ایجاد گرما در فضای منزل می شود را بین ساعات 7 تا 10 شب انجام ندهید تا با این کار موجب کاهش زمان کار کولر گازی و اسپلیت خود شوید و مصرف برق را کاهش دهید.
 • استفاده از سایبان بر روی پنل بیرونی موجب راندمان بهتر کندانسور دستگاه وکاهش برق مصرفی آن خواهد شد که این امر موجب تبادل حرارت و خنک شدن گاز کولر خواهد شد. همچنین پنل بیرونی می بایست به گونه ای نصب شود که امکان جریان هوای آزاد در پشت آن به راحتی فراهم شود.

کاهش مصرف برق با کولر گازی اینورتر

 • در صورتی که عایق لوله های رابط در بیرون از ساختمان از بین برود، اسپلیت مقداری از خنکی گاز مُبرّد را از دست می دهد بنابراین ضروری است که به طور سالیانه به ترمیم عایق لوله های رابط اقدام نمائید.
 • حتما در سرویس های سالیانه از نصاب بخواهید که مقدار گاز مورد نیاز کولر را کنترل نماید و از تمیز بودن سطح فین ها و کوئل های کندانسور بیرونی نیز اطمینان حاصل کنید.
 •  رعایت مواردی همچون شستشوی ماهانه و تمیزی فیلترها و سطح کویل اسپلیت ها در ایجاد هوای مطبوع و خنک و افزایش راندمان دستگاه حائز اهمیت خواهد بود بنابراین سعی شود بصورت ماهانه درب پنل داخلی را باز نموده و فیلترها را شستشو نمائید و غبار روی سطح کویل را با دستمال مرطوب پاک نمائید.
 • با محاسبه وات و آمپر مصرفی کولر گازی ذکر شده در کاتالوگ و لیبل مشخصات دستگاه می توان تا حدی  سطح انرژی مصرفی کولرهای گازی را محاسبه کرد اما این سطح انرژی به شما عددی برای محاسبه مصرف برق نخواهد داد و بیشتر بیانگر بازدهی و راندمان کولر گازی است.
 • برای محاسبه مصرف برق باید تعرفه درج شده اداره برق را بر روی فیش در نظر داشته باشید زیرا اداره برق میزان تعرفه را بر اساس کیلو وات ساعت و در زمان بندی ساعت کم بار، میان بار و اوج بار درج می نماید.
 • برای محاسبه میزان برقی مصرفی این موضوع را در نظر داشته باشید که روند محاسبه ی مصرف برق از طرف اداره برق به صورت تصاعدی و پلکانی محاسبه می شود، بنابراین اگر میزان مصرف برق شما از حدی بیشتر باشد با تعرفه ی دیگری محاسبه می شود و این تعرفه در بازه های متفاوت برق مصرفی به میزان کمی متفاوت خواهد بود.
 • همچنین به این نکته توجه داشته باشید که تعرفه میزان مصرف برق در برخی از شهرها مانند اهواز و شهرهای جنوبی به دلیل گرمای زیاد و اینکه تنها از کولر گازی برای سرمایش می توان استفاده نمود، پایین تر است. تعرفه مصرف برق در شهری مانند تهران که امکان ستفاده از باقی سیستم های خنک کننده وجود دارد بالاتر است و این تعرفه در فیش اداره برق درج می شود.
 • مصرف برق در حالت گرمایش و سرمایش با یکدیگر تفاوت خواهد داشت و ممکن است دستگاه در حالت گرمایش حدود یک آمپر بیشتر مصرف برق داشته باشد و برای محاسبه و اطلاع از وات و آمپر می بایست به اینکه در کدام حالت از دستگاه استفاده می شود توجه داشته باشید.
 • برای محاسبه میزان مصرف برق حتما به این نکته توجه داشته باشید که حدودا چند ساعت از کولر گازی استفاده کرده اید. همچنین خاموش و روشن کردن های متوالی کولر گازی و روشن شدن مجدد کمپرسور، تا حد زیادی میزان مصرف برق را افزایش خواهد داد به دلیل اینکه جریان کشی برق لحظه ای استارت کولر گازی زیاد است و این آمپر را نمی توان در محاسبه ی مصرف برق کولر گازی به شکل دقیقی محاسبه کرد.

یک نمونه از محاسبه هزینه برق کولر گازی

فرض می کنیم شما دارای یک کولر گازی با مصرف برق 2200 وات بر ساعت هستید و روزانه 10 ساعت از آن استفاده می کنید و دوره محاسبه ی قبض 30 روزه است،  به عنوان مثال میزان تعرفه اداره برق نیز با روند پلکانی و تصاعدی برای مصرف مازاد بر مصرف 600 کیلو وات 2100 ریال است، حال محاسبه به شکل زیر خواهد بود. با توجه به جدول زیر می توانید اعداد خود را جایگزین کرده و میزان مصرف را محاسبه کنید.

تبدیل مصرف به کیلو وات 2.2=2200/1000
میزان کیلو وات مصرف 10 ساعت در روز 22=2.2*10
میزان کیلو وات مصرف در ماه 660=30*22
محاسبه بر اساس تعرفه فرضی 1386000=2100*660

در نظر داشته باشید این فقط میزان مصرف یک کولر گازی است و بدون در نظر گرفتن دیگر مصرف کننده های برق ساختمان است و این محاسبه برای زمانی است که شما حدود 10 ساعت در روز از کولر گازی استفاده کرده اید و با توجه به حداکثر تعرفه اداره برق محاسبه صورت گرفته است.

اما چگونه می توان متوجه شد که کولرهای گازی اینورتر مصرف برق کمتری نسبت به سایر کولرها دارند. آیا از نظر شما مصرف برق کولر گازی اینورتر چقدر از کولر گازی معمولی کمتر است؟ آیا شما با این جمله موافق هستید که هزینه برق مصرفی کولرهای گازی اینورتر 60% کاهش می یابد؟ ما پاسخ این سوالات را به عهده شما می گذاریم تا با مطالعه موارد فوق تصمیم به انتخاب و خرید کولر گازی مورد نظر خود بگیرید.