پایپ کالاهنگامی که به موتورخانه ساختمان، مجتمع و... می رویم انبوهی از اقلام پایپینگی به چشم می خورد که هر کدام از این اقلام  وظیفه خاص خود را دارند از این رو پمپ ها یکی از مهم ترین اقلام و عوامل موتورخانه می باشد.

پایپ کالا به عنوان تامین کننده صفر تا صد اقلام پایپینگ در مورد پایپینگ اطراف پمپ توضیحات مختصری را اعلام می کند. در نظر بگیرید که تمام طراحی های زیر برای خط افقی پمپ می باشد.

پمپ ها عموما دارای دو خط ورودی (ساکشن) و خروجی (دیس شارژ) می باشند که هر کدام از این خطوط دارای قواعد طراحی می باشند.

استفاده از شیرآلات چدنی میراب

در خط ورودی پمپ ها از صافی استفاده می شود و علت این امر آن است که نباید هیچ گونه ذراتی وارد پمپ شود زیرا باعث صدمه دیدن پره های پمپ می شود، می توان از صافی میراب برای تمیز کردن سیال ورودی پمپ استفاده کرد. صافی میراب با توری استیل و در دو فشار PN10 و PN16 قابلیت انجام وظیفه صافی جریان را دارد ، بعد از مدتی صافی نیاز به باز شدن و تمیز کردن توری آن دارد . برای این امر نیاز است که قبل از صافی یک عدد شیر قطع و وصل مانند شیر کشویی یا شیر پروانه ایی نصب کرد که بتوان جریان سیال سیستم را قطع کرده و صافی را از مدار خارج کنیم.

شیر کشویی میراب

شیر صافی میراب

همچنین در خط خروجی پمپ از شیر یک طرفه استفاده می شود، استفاده از شیر یک طرفه میراب برای عدم برگشت جریان می باشد زیر برگشت جریان به پمپ باعث خرابی پره های پمپ شده و احتمال ضربه قورچ را بالا می برد ، از این رو هنگامی که در خط لوله کشی برگشت جریان داشته باشیم جای نگرانی وجود ندارد زیرا شیر یکطرفه میراب به صورت خودکار بسته خواهد شد و اجازه برگشت جریان را نمی دهد.

استفاده از اتصالات بنکن در ورودی پمپ: 

در خط ورودی پمپ ها از تبدیل کج (Ecc reducer) که قسمت بالایی آن تخت می باشد استفاده می شود که دلیل آن عدم اجازه تجمع ذرات گازی شکل در خطوط لوله می شود، در نبود تبدیل کج ذرات گازی تجمع شده به صورت ناگهانی وارد پمپ شده و باعث ایجاد پدیده کاویتاسیون در پمپ و خرابی پره های آن می شود .

تبدیل کج  بنکن

تبدیل کج  بنکن

قواعد لازم برای جلوگیری از ایجاد کاویتاسیون و ارتعاش سیستم :

ارتعاش پمپ ها و کاویتاسیون امری اجتناب ناپذیر است اما می توان با رعایت قواعدی این عوامل را به حداقل کاهش داد، مواردی که می توان برای جلو گیری از ارتعاش و کاویتاسیون پمپ انجام داد به شرح زیر می باشد.

1. استفاده از لرزه گیر های ارتعاش صنعتی: 

لرزه گیر های لاستیکی با قابلیت مهار ارتعاش در دو جهت افقی و عمودی می توان تا حدی باعث کاهش ارتعاش سیستم پایپینگ شود.

دقت شود که در انتخاب لرزه گیرهای شرکت ارتعاشات صنعتی ایران توجه به دما و فشار سیال الزامی می باشد.

لرزه گیر های ارتعاشا صنعتی ایران را می توان در هر دو خط ورودی و خروجی پمپ نصب کرد.

2. رعایت طول لوله ورودی پمپ: 

بنا به قواعد طراحی اگر طول لوله ورودی پمپ 5 برابر قطر خط لوله آن در نظر گرفته شود می توان از ایجاد کاویتاسیون در سیستم جلوگیری کرد. این امر باعث اجازه به سیال برای یکنواخت شدن می شود و سیال از حالت تلاطم به سیال آرام تبدیل می شود زیرا جریان متلاطم باعث ایجاد کاویتاسیون در خط لوله می شود.

3. استفاده از منجیت لاستیکی زیر پمپ: 

با استفاده از منجیت لاستیکی که ضخامت های متفاوتی دارند می توان از ارتعاش دستگاه پمپ کاست، کاستن ارتعاش حاصل از حرکت دورانی پمپ باعث عدم انتقال ارتعاش به لوله ها و اتصالات می شود.

ارتعاش وارده به سیستم پایپینگ در مرحله اول باعث عدم آب بندی اتصالات و شیرآلات می شود و علاوه بر آن باعث طول عمر پایین پمپ و صداهای ناشی از ارتعاش سیستم می شود.

پایپ کالا به عنوان نماینده شرکت های میراب و ارتعاشات صنعتی ایران و هم چنین به عنوان واردکننده اتصالات بنکن و لوله های مانیسمان آماده همکاری با پروژه های شما می باشد.

برای مشاهده لیست قیمت و اطلاعات فنی محصولات به سایت پایپ کالا به نشانی www.pipekala.com  مراجعه فرمایید.