نکات مهم انتخاب کولر گازی و اسپلت

 1. امروزه بسیاری از افراد استفاده از کولر گازی و اسپلیت را جهت خنک نمودن فضای منزل یا محل کار خود به انواع دستگاه های سرمایشی و تهویه مطبوع ترجیح می دهند ، زیرا کولر های گازی و اسپلیت در مقابل دیگر تجهیزات تهویه مطبوع از مزایای بسیاری برخوردار است.

 2. عواملی نظیر کمبود آب ،عدم وجود ترموستات در کولر های آبی،عدم امکان تنظیم دمای متفاوت در نقاط مختلف یک فضا با کولر آبی،عدم امکان استفاده از کولرآبی در شرایط آب و هوایی مرطوب، عدم رضایت از خنک کنندگی توسط کولر های آبی و..... سبب گردید تا کولرهای گازی و اسپلیت روز به روز محبوبیت بیشتری میان کاربران پیدا کنند.

 3. در این مقاله قصد داریم نکات مهم و لازم ، جهت انتخاب و خرید کولر گازی و اسپلیت  را بطور خلاصه یادآوری کنیم تا شما کاربران گرامی با آگاهی هرچه بیشتر نسبت به خرید کولر گازی و اسپلیت اقدام نمائید.

 4. اولین نکته انتخاب برند  و گارانتی شرکت سازنده کولر گازی است.

  برندهای کولر گازی
  شما در انتخاب برند کاملاً آزاد هستید اما سعی کنید برند کولر گازی که انتخاب می کنید اولاً شناخته شده باشد، دوماً از گارانتی معتبر با سابقه درخشان باشد،خصوصاً دقت داشته باشید که نمایندگی شرکت گارانتی کننده در نزدیکی شهر محل  زندگی باشد تا در صورت بروز اشکال در کولر گازی و اسپلیت به آنها مراجعه نمائید.

 5. دومین نکته مصرف برق و برچسب انرژی می باشد.

  مصرف برق کولر گازی

  • امروزه تمامی وسایل برقی بزرگ باید برچسب انرژی داشته باشند تا مشتریان با آگاهی از مصرف انرژی آنها نسبت به خرید اقدام کنند،کولر های گازی و اسپلیت نیز از این قاعده مستثنی نیست.همچنین سعی کنید هنگام خرید کولر گازی آنهایی را انتخاب نمائید که رده انرژی آنها بالا باشد (A,A+,A++ و B) تا نهایت دارای رده انرژی C باشند تا در طول استفاده از کولر گازی تان با دیدن قبض برق در آخر ماه شگفت زده نشوید.
  • همچنین شما می توانید برای صرفه جویی بیشتر و یک خرید کاملاً هوشمندانه در بین گزینه های فراوانی که پیش رو دارید مدل های کولر گازی و اسپلیت از نوع اینورتر را در اولویت انتخاب و خرید خود در نظر بگیرید.
  • اسپلیت های اینورتر با تبدیل برق متناوب به جریان برق مستقیم ، موجب استارت تدریجی، کم صدا و کم مصرف دستگاه در هنگام راه اندازی کولر می گردند.ولی میزان واقعی کاهش مصرف برق  آنها نسبت به افزایش شدید بهای دستگاه قابل بررسی است.
  • کولرهای گازی یا اسپلیت های اینورتر دار (inverter ),دارای کمترین مصرف برق و با گرید انرژی A می باشند.بدیهی است کولرهای گازی اسپلیت گرید B نسبت به گرید A دارای مصرف برق بیشتری بوده ولی در هر حال از کولرهای گازی معمولی کم مصرف ترند.
 6. سومین نکته  و مهم ترین نکته انتخاب ظرفیت سرمایش کولر گازی و اسپلیت شماست.  • شما می توانید برای محاسبه ظرفیت کولر گازي و اسپلیت مورد نیاز جهت نصب در طبقات وسط ساختمان به ازاء هر متر مربع حدود 400 تا 600 (BTU) و درطبقاتی که بالای آنها پشت بام است بدلیل تابش خورشید بر سقف و گرم شدن دیوار و سقف ،به ازاء هر مترمربع زیربنا بین 600 تا 800 (BTU) درنظر بگیرید. (بطور مثال برای یک اتاق 12 متری اسپلیت 9000 و برای سالن 40 متری اسپلیت 24000 می تواند مناسب باشد)
  • همچنین می توانید برای سهولت بیشتر به جدول محاسبه تقریبی زیر برای تعیین ظرفیت اسپلیت یا کولر گازی مورد نیاز و با رعایت شرایط و مبانی محاسبات عنوان شده زیر مراجعه نمائید:

 

برای طبقات دیگر
(m2)
برای واحدهای زیر پشت بام
(m2)
ظرفیت کولر گازی یا اسپلیت
(BTU)
تا 15تا 129000
تا 22تا 1712000
تا 35تا 2518000
تا 45تا 3424000
تا 64تا 4532000
تا 75تا 5545000 ایستاده
تا 100تا 7560000 ایستاده
تا 150تا 11090000 ایستاده

 

 • توجه : این محاسبه بصورت تقریبی و صرفاً برای آپارتمان های مسکونی با شرایط آب و هوایی مانند تهران و با فاصله سقف تا کف 2/8 متر ، بدون تجمع نفرات و افزایش گرمای نهان و بدون استفاده از روشنایی شدید یا تجهیزات الکتریکی پرمصرف و همچنین بدون نمای شیشه یا ضلع شیشه ای خصوصاً در سمت غرب فضای مورد نظر ارائه گردیده است.

در صورت تفاوت در شرایط بهره برداری نسبت به شرایط فوق ، می توانید قبل از سفارش خرید کولر گازی و اسپلیت ، موارد را با کارشناسان شرکت دماتجهیز مطرح فرمائید .

بیشتر ببینید ، بهتر انتخاب کنید

 

 

 دیگر مقالات :

 

 1  - کولر گازی چیست؟


 2  -کاهش مصرف برق در کولرهای گازی


 3 -  مزایای سیستم اینورتر در کولر گازی و اسپلیت ها


4- کولر گازی اینورتر چیست؟

 

5-درباره اسپلیت های هوشمند