کولر گازی اینورتر چیست؟

 1. نسل جدید کولر های گازی یا اسپلیت ها نوع اینورتر آنها می باشد ، که ممکن است بطور عامیانه کولرهای گازی اینورتر را به عنوان کولرهای گازی کم مصرف بشناسند.
  اما دلیل اصلی اینکه در میان افراد کولرهای گازی اینورتر را به نام کولر گازی کم مصرف می شناسند چیست؟
  در نسل قدیم کولرهای گازی یا اسپلیت ها با کمپرسور دور ثابت ، عملکرد سیستم تنظیم دما بدین صورت بود که کاربر دمای مورد نظر خود را روی اسپلیت تنظیم نموده و اسپلیت یا کولر گازی نیز با تشخیص دمای محیط از طریق ترموستات داخلی به محض اینکه دمای محیط با دمای تنظیم شده روی دستگاه را یکی تشخیص می داد موتور خود را خاموش می کرد.

 2. بطور مثال کاربر کولر گازی یا اسپلیت خود را روی دمای 18 درجه سانتی گراد تنظیم می نماید ، کولر گازی یا اسپلیت دمای محیط را به 18 درجه سانتی گراد می رساند و ترموستات داخلی آن به محض تشخیص دمای 18 درجه محیطی دستور خاموش شدن موتور کولر گازی یا اسپلیت را داده و در نهایت موتور دستگاه خاموش می شود.
  اما در این زمان ترموستات بیکار نیست و هر لحظه در حال آنالیز دمای محیط می باشد و همچنان با تشخیص دمایی غیر از دمای تنظیم شده توسط کاربر دستورات لازم را جهت روشن شدن مجدد موتور میدهد.

 3. این خاموش شدن و روشن شدن موتور اسپلیت و کولر گازی سبب وارد شدن یک شوک شدید به موتور و مصرف برق فراوانی می گردد و همین جزء یکی از مشکلات در نسل قدیم کولر های گازی و اسپلیت می باشد که در نسل جدید کولرهای گازی و اسپلیت ها رفع گردیده است.

 4. در نسل جدید کولر های گازی و اسپلیت سیستم عملکرد تنظیم دمای محیط بشرح زیر تغییر کرده است:
  در نسل جدید کولرهای گازی و اسپلیت به جای استفاده از کمپرسورهای دور ثابت  که برای تنظیم دما باید موتور دستگاه را خاموش و روشن کند  ، تا دمای محیط به تعادل برسد از سیستم کمپرسورهای دور متغیر استفاده شده است.

 5. کمپرسورهای دور متغیر استفاده شده در کولرهای گازی و اسپلیت نسل جدید این امکان را میدهد که با رسیدن دمای محیط به دمای مورد نیاز کاربر به جای خاموش نمودن کمپرسور و موتور دستگاه ، دور موتور را کاهش دهند تا از وارد شدن شوک ناگهانی به موتور دستگاه و کمپرسور و در نتیجه مصرف برق فراوان جلوگیری بعمل آورد.

 6. در واقع تنها تفاوت نسل قدیم کولر های گازی و اسپلیت با نسل جدید آنها در نوع کمپرسور آنها می باشد که در نسل قدیم از کمپرسورهای دور ثابت استفاده شده است ولی در نسل جدید کولرهای گازی و اسپلیت از کمپرسورهای دور متغیر استفاده شده است که همین تغییر سبب تفاوت ناچیزی در قیمت کولر های گازی و اسپلیت اینورتر در نسل جدید شده است.

 7. اما کولرهای گازی و اسپلیت اینورتر در طول دوران مصرف خود با کمتر کردن  هزینه های برق مصرفی خانوار هزینه اولیه بابت خریداری محصول را جبران می کنند و به این شکل به صرفه جویی در مصرف برق و هزینه ها کمک می کند.

 

سایر مقالات مربوط به کولر گازی و اسپلیت ها:

1- کولر گازی چیست؟

2-کاهش مصرف برق در کولرهای گازی

3-مزایای سیستم اینورتر در کولر گازی و اسپلیت ها