آب معدنی یا دستگاه تصفیه آب



  1. آب یکی از حیاتی ترین عناصری است که برای سلامتی بدن ما مورد نیاز است . تصفیه آب لوله کشی بمنظور آشامیدن آب سالم تر ، خالص تر و با کیفیت تر یکی از موارد مهم جهت افزایش سلامتی در افراد به شمار می رود . لذا با گذشت زمان بمنظور آشامیدن آب سالم مردم در منازل و محل کار خویش به استفاده از دستگاه های تصفیه آب و یا بطری های آب معدنی روی آوردند .تصفیه آب لوله کشی بصورت مجدد در منازل یکی از مواردی است که بمنظور حفظ سلامتی و عملکرد اندام های بدن ما  و جلوگیری از ابتلا به بیماری های کلیوی و مجاری ادراری و ... بصورت روزافزونی به چشم می خورد .

   آب معدنی یا دستگاه تصفیه آب

  2. برخی از مردم  گمان مینمایند آشامیدن آب هایی که دارای املاح معدنی هستند برای بدن مفید است لذا برای آشامیدن از بطری های آب معدنی به جای آب لوله کشی استفاده می نمایند .
   آب معدنی در صورت استاندارد بودن دارای املاحی نظیر کلسیم ،منیزیم ، سدیم و پتاسیم بوده لذا دارای طعم و مزه بهتری نسبت به آب لوله کشی می باشد. بمنظور ضدعفونی کردن و تصفیه آب معدنی باید از روش های فیلتراسیون ، ضدعفونی کردن با ازن و اشعه مادون قرمز به جای روش کلر زدن استفاده شود .


  3. در اینجا توجه شما را به نکاتی در خصوص مزایا و معایب آشامیدن مداوم آب معدنی و یا  استفاده از دستگاه های تصفیه آب در منازل  جلب می نماییم :

   • املاح موجود در بطری های آب معدنی مانند سدیم ، پتاسیم ،کلسیم ، منیزیم و ...  برای بدن انسان غیر قابل جذب بوده ، بنابراین مصرف زیاد آن موجب مبتلا شدن به بیماری هایی نظیر سنگ کلیه ،فشار خون  و ... می  گردد لذا مصرف زیاد آب معدنی برای افرادی که دچارمشکلات فشار خون می باشند، توصیه نمی‌گردد.

   • هزینه تهیه و نگهداری یک دستگاه تصفیه آب در مقایسه با هزینه خرید و استفاده مستمر از بطری های آب معدنی و همچنین احتمال مبتلا شدن به بیماری های مختلف نظیر سنگ کلیه و ... بسیار مقرون به صرفه می باشد .

   • حمل و نگهداری بطری های آب معدنی نیازمند صرف انرژی و زمان و هزینه بالا می باشد که این مساله در مقایسه با تهیه دستگاه تصفیه آب بسیار چشمگیر می باشد .

   • در دستگاه های تصفیه آب از فیلتر اسمز معکوس استفاده می شود ،  این همان فیلتری است که برندهای معتبر و استاندارد شده آب معدنی بمنظور تصفیه آب در کارخانه های تولید آب معدنی از آن استفاده می نمایند .

   • افزودن فلوراید به آب آشامیدنی لوله کشی موجب کاهش تعداد کودکانی گردید که دچار پوسیدگی دندان می شدند در صورتی که میزان فلوراید موجود در آب معدنی کمتر از میزان مورد نیاز برای پیشگیری از پوسیدگی دندان ها می باشد در نتیجه میزان دریافت فلوراید در کودکانی که از آب معدنی برای آشامیدن استفاده می نمایند 26 الی 48 درصد کمتر از کودکانی است که از آب لوله کشی استفاده می نمایند .

   • جالب است بدانید پس از آشامیدن آب معدنی با توجه به غلظت مواد معدنی موجود در آب بعد از گذشت  سه دقیقه الی سه ساعت ،با افزایش تعداد گلبول های سفید خون ، اولین واکنش بدن در وضعیت دفاعی اتفاق می افتد.
    دستگاه تصفیه آب
   • تابش نور خورشید بر روی بطری های پلاستیکی آب معدنی موجب ورود ترکیبات شیمیایی سرطان زا به درون محتویات بطری می گردد و همچنین یخ زدن آب بطری های آب معدنی موجب آزادشدن ماده سمی به درون آب گردیده که این امر می تواند موجب ابتلا به سرطان در افراد گردد .

 
سایر مقالات :

مزایا و معایب کلرزنی جهت تصفیه آب آشامیدنی

سه باور غلط در خصوص جوشاندن آب بمنظور تصفیه آب