سه باور غلط در خصوص جوشاندن آب بمنظور تصفیه آب

 

 

 1. با توجه به این که آلودگی آب یکی از مهمترین نگرانی ها و هم چنین تصفیه آب آشامیدنی یکی از مهمترین دغدغه های بشر امروز می باشد لذا روش های قدیمی و سنتی تصفیه آب آشامیدنی (جوشاندن آب ) ، برای تصفیه آب آشامیدنی و تولید آب آشامیدنی با بالاترین کیفیت ، غیر مناسب بوده و بهترین و سریع ترین روش استفاده از دستگاه های تصفیه آب خانگی با سیستم RO یا اسمز معکوس میباشد.

 2. ازنظر علمی با افزایش حرارت آب و رسیدن دمای آب به نقطه جوش ، جنبش بیشتر مولکول های آب موجب فرار مولکول ها به سطح آب و در نهایت منجر به تشکیل بخار آب می گردد .
  با جوشاندن آب مقطر ، فقط مولکول های H2O (مولکول های آب) از حالت مایع به گاز تبدیل می شوند اما برای تصفیه آب لوله کشی (آبی غیر از آب مقطر) در صورتی که آب مصرفی جوشانده شود تنها آب خالص (مولکول های H2O) تبخیر گردیده و ناخالصی ها در آب همچنان باقی می ماند.
  سه باور غلط در خصوص جوشاندن آب

 3. بمنظور تصفیه آب در طی فرایند جوشاندن آب نه تنها آب تصفیه نمی شود بلکه این امر موجب تغلیظ شدن آب توسط املاح میگردد.
  لذا این باور غلط ، که در صورت جوشاندن آب ، آلاینده های سمی شیمیایی مثل فلزات سنگین (جیوه، سرب، آرسنیک و...)، مواد نسوز، آفت کش ها، نیترات یا نیتریت ومواد آلی آلاینده که دارای نقطه جوش بالای حدود 100 درجه سانتی گراد می باشند از بین می روند و درنهایت موجب تصفیه آب آشامیدنی می گردد ، 100 در صد اشتباه است .

  سه باور غلط در خصوص جوشاندن آب

 4. باور غلط دیگر در خصوص جوشاندن آب لوله کشی در میان عموم مردم بمنظور تصفیه آب آشامیدنی بدین شرح می باشد که فرایند جوشاندن آب موجب از بین بردن ویروس ها و باکتری های موجود در آب می گردد.با توجه به صحیح بودن این اصل در خصوص نابود کردن موجودات زنده موجود در آب (ویروس ها و باکتری ها ) از طریق جوشاندن آب در روستا ها و ... ، بدیهی است که ویروس ها و باکتری ها در تصفیه خانه های شهری بوسیله مواد ضد عفونی کننده اعم از کلر , آب ژاول و غیره از بین میروند لذا در خصوص آب آشامیدنی لوله کشی شهری این امر 100 درصد صادق نمی باشد .

  سه باور غلط در خصوص جوشانیدن آب

 5. همچنین لازم است بدانید جوشاندن آب آلاینده های شیمیایی نظیر کلر را از بین نمی برد این باور غلط دیگری است که در میان عموم مردم به چشم می خورد . در صورتی که وجود کلر باقی مانده در آب جوش طعم ماندگی و کهنگی را به آب می دهد .

 6. دستگاه های تصفیه آب خانگی طی فرایندی با حذف مواد شيمياي،آلايند هاي بيولوژيکي،فلزات سنگين،گاز هاي معلق و .. از آب با تولید آب شرب سالم و باکیفیت، نقش بسیار کلیدی و موثری در سلامت جامعه ایفا می نمایند .