سه باور غلط در خصوص جوشاندن آب بمنظور تصفیه آب

 

  1. با توجه به این که آلودگی آب یکی از مهمترین نگرانی ها و هم چنین تصفیه آب آشامیدنی یکی از مهمترین نیاز های بشر امروز می باشد لذا روش های قدیمی و سنتی تصفیه آب آشامیدنی (جوشاندن آب ) ، برای تصفیه آب آشامیدنی و تولید آب آشامیدنی با کیفیت ، نا مناسب بوده و بهترین و سریع ترین روش، استفاده از دستگاه های تصفیه آب خانگی دارای سیستم RO یا اسمز معکوس میباشد.

  2. ازنظر علمی با افزایش حرارت آب و رسیدن دمای آب به نقطه جوش ، جنبش بیشتر مولکول های آب موجب حرکت مولکول ها به سطح آب و در نهایت منجر به فرار مولکول ها و تشکیل بخار آب می گردد .
   برای تصفیه آب لوله کشی (آبی غیر از آب مقطر) با استفاده از جوشاندن آب، تنها آب خالص (مولکول های H2O) تبخیر گردیده و ناخالصی ها، نیترات و بسیاری از میکروب ها همچنان در آب باقی می مانند.

                                                                                       آب لوله کشی در حال جوشیدنجوشاندن آب لوله کشی                                                    


  3. بنابراین بمنظور میکروب زدایی و  تصفیه آب در فرایند جوشاندن آب، نه تنها آب تصفیه نمی شود بلکه این امر موجب تغلیظ شدن آب توسط املاح میگردد.
   لذا این باور غلط ، که در صورت جوشاندن آب ، میکروب ها، آلاینده های سمی شیمیایی مثل فلزات سنگین (جیوه، سرب، آرسنیک و...)، مواد نسوز، آفت کش ها، نیترات یا نیتریت و مواد آلی آلاینده که دارای نقطه جوش بالای حدود 100 درجه سانتی گراد می باشند از بین می روند و درنهایت موجب تصفیه آب آشامیدنی می گردد ، 100 در صد اشتباه است .

  4. باور غلط دیگر در خصوص جوشاندن آب لوله کشی در میان عده ای از مردم بمنظور تصفیه آب آشامیدنی بدین شرح می باشد که فرایند جوشاندن آب موجب از بین بردن ویروس ها و باکتری های موجود در آب می گردد.با توجه به صحیح بودن این اصل در خصوص نابود کردن موجودات زنده موجود در آب (ویروس ها و باکتری ها ) از طریق جوشاندن آب در روستا ها و ... ، بدیهی است که ویروس ها و باکتری ها در تصفیه خانه های شهری بوسیله مواد ضد عفونی کننده اعم از کلر , آب ژاول و غیره از بین میروند لذا در خصوص آب آشامیدنی لوله کشی شهری این امر کمکی به بهبود کیفیت آب مصرفی نمی نماید .

   سه باور غلط در خصوص جوشانیدن آب

  5. همچنین لازم است بدانید جوشاندن آب آلاینده های شیمیایی نظیر کلر را از بین نمی برد این باور غلط دیگری است که در میان برخی از مردم به چشم می خورد . در صورتی که وجود کلر باقی مانده در آب جوش طعم ماندگی و کهنگی را به آب می دهد .

  6. دستگاه های تصفیه آب خانگی طی فرایندی با حذف مواد شيميایي،آلايند هاي بيولوژيکي،فلزات سنگين،گاز هاي معلق و .. از آب با تولید آب شرب سالم و باکیفیت، نقش بسیار کلیدی و موثری در سلامت مردم جامعه ایفا می نمایند .

  7. یکی از جالب ترین و قابل لمس ترین موارد پس از نصب و بهره برداری از دستگاه تصفیه آب خانگی در زمان استفاده از آب خروجی آنها برای تهیه چای یا قهوه است که درصورت استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی جهت تهیه چای ، قهوه ، غذا ، خواهید توانست از بهترین عطر و طعم چای ، قهوه و غذای خود لذت ببرید.

   خورشت قیمه با آب تصفیه شدهچای درست شده با آب تصفیه شدهقهوه درست شده با دستگاه تصفیه آب