آلودگی هوا و ضرورت استفاده از دستگاه تصفیه هوا

امروزه تصفیه هوا مخصوصا تصفیه هوا خانگی در کلان شهرها یکی از ملزومات ضروری در زندگی شهری محسوب می شود . در شهرهای بزرگ و صنعتی تعداد کثیری از مردم متاسفانه هر ساله بعلت اثرآلودگی هوا جان خود را از دست می دهند .کارشناسان نظرات مختلفی در مورد دستگاه تصفیه هوا دارند ولی همگان بر این باورند که با در نظر گرفتن استاندارد های مورد نیاز در هر دستگاه ، میتوان تا حد قابل ملاحظه ای از آلودگی محیطی را کاست. آلودگی هوا در شهر های بزرگ نه تنها فضای خارج ساختمان ها بلکه فضاهای داخلی ساختمان ها را نیز تحت تاثیر خود قرار داده که گاها حتی در مواردی مانند انجام تمیزکاری های عادی در منزل کاملا مشهود است .آلاینده های اصلی که نقش بسزایی در آلودگی هوا دارند عبارتند از ذرات معلق کمتر از 2/5 میکرون ، CO، گاز CO2، دی اکسید نیتروژن که موجب افزایش عفونت های ریوی می گردد، دی اکسید گوگرد و ازن که موجب ابتلا به آسم و بیماری های مجاری تنفسی می گردد.نمیتوان با قاطعیت مکانی را  پیدا نمود که هوای آنجا عاری از هرگونه ذرات معلق و آلودگی باشد ، حتی تمیزترین اماکن هم دارای هزاران نوع ذرات معلق در هوا می باشند که با استفاده از دستگاه تصفیه هوا می توان تعداد ذرات آلرژن ها، اسپورها، گرد و غبار، بخارات و ... را تا حد بسیاری کاهش داد.  دستگاه تصفیه هوا به طور موثر با کاهش این مواد سمی در هوا، می تواند مشکلات تنفسی را بهبود بخشند و حتی علائم آلرژی و آسم را کاهش دهد.

در نبود دستگاه تصفیه هوا در شهر های بزرگ و آلوده , هر کودک روزانه معادل چهار نخ سیگار ذرات معلق و مواد سمی تنفس می نماید.  با توجه به تاثیرات ملموس و قابل مشاهده آلودگی هوا در افزایش بیماری های تنفسی , قلبی , آلرژی و ... در شهر های بزرگ , استفاده از دستگاه های کارآمد تصفیه هوا در درمان بیماری های تنفسی , قلبی,آسم و آلرژی , سینوزیت مزمن و ... کمک موثری می نماید.

 

همچنین وجود ذرات سرب ، منوکسید کربن و ذرات معلق ده میکرونی ا ز دیگر منشا های اصلی آلودگی هوا می باشند.احساس نشاط و انرژی که در سواحل دریا و مناطق جنگلی شاهد آن هستیم حاکی از وجود میزان بالای یون منفی در هوای محیط است بطور مثال میزان یون منفی موجود در هر سانتی متر مکعب از هوای کوهستان 10000 عدد ، در جنگل ها حدود 4000 عدد و مثلا در هوای آلوده تهران حدود 100 عدد می باشد .یون منفی موجود در هوای محیط ارتباط مستقیمی با میزان شدت افسردگی در افراد دارد .هر چه میزان آلودگی هوا بیشتر باشد میزان یون منفی موجود در هوا کمتر خواهد شد .همچنین آزبست (پنبه کوهی یا پنبه نسوز) که برای تولید لنت ترمز و کلاچ از آن استفاده می گردد ، موجب افزایش استحکام در مقابل اصطکاک می گردد ، که یکی از عوامل مهم در ابتلا به سرطان می باشد لذا مدتی است استفاده از آن در صنعت ممنوع گردیده است اما در حال حاضر مقدار آزبست موجود در هوای کلان شهر ها بعلت رعایت نکردن و عدم توجه صنایع به این مساله ، بسیار چشمگیر است ، که این موضوعی بسیار جدی درخصوص میزان شدت آلودگی هوا می باشد . از طرفی احتراق ناقص سوخت یا استفاده از سوختی که کیفیت مناسبی ندارد و نیز میزان دی اکسید کربن خروجی از اگزوز خودروها در سطح شهر با توجه به عدم وجود جریان هوای کافی از دیگرعوامل افزایش شدت آلودگی هوا در شهر ها می باشد.

 

تنفس در هوای آلوده برای کودکان نیز خطراتی را بدنبال دارد ، زیرا در دستگاه تنفسی کودکان بدلیل تنفس از راه دهان ، مقدار بیشتری از آلاینده ها باقی مانده و بدلیل کمتر بودن قدرت ایمنی بدن کودکان در مقایسه با بزرگسالان امکان ابتلا به بیماری های عفونی در آنها بیشتراز بزرگسالان می باشد .


سایر مقالات :

 دستگاه تصفیه هوا و انواع آن

انواع فیلتر های موجود در دستگاه تصفیه هوا و شرح عملکرد آن

فواید دستگاه تصفیه هوا